Home    Forum    Search    FAQ    Register    Log in

Post new topic  Reply to topic 
Page 1 of 1

Valea Mare Si Valemarenii..
Author Message
Reply with quote Download Post 
Post Valea Mare Si Valemarenii.. 

Salutari tuturor, pentru inceput vreau sa rog adminul sa nu stearga ce am sa scriu pentru ca este adevarat. Cu parere de rau dar asa este.. Nu am sa atac pe nimeni, nu am sa injur, am sa incerc sa scriu respectand cat pot regulamentul forumului pe care chiar l-am citit. Daca vor fi persoane ofensate nu am sa imi cer scuze pentru ca nu am de ce!
 Sa o iau de pe la ce cred eu ca se chiama inceput...
   Eu sunt din Valea Mare nascut si crescut si am o varsta la care pot spune ca am vazut cate ceva  prin satul asta..
Imi aduc aminte  copil fiind ca satul si satenii mi se pareau extraordinari , satul frumos , avand de toate , lumea educata , muncitoare, copii de seama mea.. la fel ca mine cu nazbatii in cap dar bine crescuti.
 A trecut timpul si facand scoala in Bacau am avut mult de furca cu orasenii, noi de pe la  tara fiin porecliti sarantoci, tarani, traista, nioasca, bozgori si fel de fel.. Incepusem sa urasc scoala de acolo si orasenii in general. Cu timpul M-am obisnuit..
 A trecut timpul si m-am asezat la casa mea. Am avut posibilitatea sa ies cu serviciul prim cateva tari si nu mare mi-a fost mirarea sa vad cum suntem priviti noi romanii.. Tarani, tigani, hoti, nespalati, needucati, scalvi, mana de munca ieftina. Mult timp mi-a trebuie sa arat celor din jurul meu ca nu toti romanii suntem asa si ca nu sunt eu exceptional.. sunt multi romani care fac exceptie de la "regula lor".  De cativa ani de cand m-am intors acasa am vazut si auzit multe..
  Pentru inceput pot spune ca am ramas surprins sa vad ca satul nu mai e cum era odata..  aveam strazi asfaltate, aveam apa, canalizare, oamenii isi construisera case mai mari si mai frumoase.. Apoi pe timp ce trecea am vazut si cealalta moneda.. Nu mai exista decat foarte rar EDUCATIE ! Sunt strazi dar oamenii isi bat joc de ele si nici nu apreciaza.. ba cred ca li se cuvine , ca orimarul trebuia sa faca de mult si ca acu ce a facut e la misto si a bagat banii in buzunar. Este apa dar multi nu trag apa pentru ca vai e scump.. (adunati banii pe tuica dati la bulai, non stop si altii si faceti calcul) , iar multi din cei ce au sunt nespalati.. Da nespalati! Bai fratilor baie nu se face odata pe saptamana sau cand mergi la bacau ori la doctor!!! Intri in biserica si miroase de la unii batrani sau tineri chiar a pisat , transpiratie sau balega! Inteleg ca stam la tara si avem animale, am si eu dar exista apa ai sapun!!!! folositi!!  Canalizare este in sat dar sunt wc-uri care dau direct in parau!! am vazut si tevi de chiuveta care dau in canalul de apa de langa strada!!!   Multi degeaba v-ati facut case mari cu bani din alte tari ca tot tarani nespalati ati ramas.. Lasati fitele de italia si educati-va copiii!!
 Ma uit pe valeamare. ro cred ca de cand a aparut site-ul ala si pe deoparte ma minunez ca baiatul ala are atata vointa sa faca ceva iar pe cealalta parte ma uit ca doar numele lui il vad pe acolo si ocazional o  invatatoare sau parohul ( toata stima pentru paroh ca se implica) in rest... morile de vant..Si apropo de scoala am auzit pe la primarie zilele astea discutiile cum ca Isidor a tras de maneca nu stiu ce profesor ca au copii raie si ca vai ce a facut! Bai sunteti tampiti? Pai sa ii ziceti saramana aluia ca v-a tras de maneca!!  Am auzit de controlul facut apoi  de asistenta de la dispensar si ca au gasit pe multi cu paduchi purici si raie in toata scoala inclusiv la faraoani!!Aloo astia de pe la scoala mai autosesizativa si voi!! La copii mei la scoala daca un copil isi trage putin nasul nu este lasat la scoala pana nu zice doctorita ok sa mearga!!!  Si noi am avut paduchi cand eram mici  si ne spala mama cu gaz.. dar era in 1970!!!!  traiam practic mai mult langa vaca si capre la pascut decat in casa.. Acum suntem in 2014!!!  Cum poti trimite tu ca parinte copilul asa la scoala???  Inconstientilor!!! Si tot legat de inconstienta.. Bai multi dintre voi va  cacati la buda in fundul curtii si faceti check-in pe facebook.. !!!! Hua!!! Ma uit cati valemareni stau toate ziua pe facebook si scriu cacaturi si sunt niste analfabeti.. fac poze cu vaca langa ei sau cu olita copilului plina cu caca langa pat si copilul in brate. Ba inconstientilor puneti mana si dati-i copilului sa faca ceva util nu sa ste pe facebook sau pe alte site-uri cat voi mergeti la bulai sau non stop sau stati in beci!!!  Lasati conceptie de eu muncesc  si nu beau nimic.. Faceti ceva pentru satul asta , pentru voi, pentru copii.. Nu ii lasati de capul lor ca vai nu aveti timp.. S-au inmultit furturile, jafurile in sat, stiti ca sunt copii care se drogheaza? Stiti ca au aparut violuri? stiti ca au aparut copile minore care stau la coltul cimiturului sa le salte vre-un taximetrist contra cost?
  Parinti inconstienti vedeti ce fac copii vostri, inainte existau cluburi unde copii invatau ceva , se faceau ore de lucru manual si alte lucruri educative.. Puneti mana si organizati ceva , faceti ceva pentru copii .. si daca nu puteti rugati pe cei ce fac deja si vor sa faca... Vorbiti cu parintele, cu  beti dascalita, cu milu, cu isidor , cu felicitas.. Ei incearca sa miste ceva si voi sunteti niste imputiti imbacsiti.. Sa va fie rusine!! Invatati-i ceva util, un cerc de pictura, desen, muzica, atelier de creeatie, un hobby ceva.. Prostanii de voi ii trimiteti la unguri acolo pentru bani de baut... Ba prostilor aia isi bat joc de copii vostri si ei vor da examen de maghiara la scoala!!  Ei sunt bata la romana.. Bagati-va mintea in cap si lasati bautura si trandava..

edited 2 times by isidor ( language problems   )

Last edited by moflea on 16.01.2014 - 22:04; edited 1 time in total 
View user's profileSend private message 
Back to topPage bottom
Post Re: Valea Mare Si Valemarenii.. 

Nu stiu daca ai dreptate cu tot ce ai scris dar las  pe altii sa-ti raspunda daca vor crede de cuviinta

View user's profileSend private messageVisit poster's website 
Back to topPage bottom

Chiar daca nu sunt din Valea Mare trec pe acolo destul de des si tind sa ii dau dreptate celui cu comentariul respectiv. Mai ales la partea cu WC-urile care dau direct in parau. De fiecare data cand trec podul de la Bulai miroase intr-un mare hal a rahat.

Back to topPage bottom

Da asa este Daniel, nu numai acolo miroase.. nu numai acolo..
 Va rog sa nu ma intelegeti gresit, se fac si lucruri bune in sat dar putine, foarte putine.  In schimb nepasare, sesimtire, proasta crestere, alcool si prostii. Nu pot scrie ce anume ca vad ca  mi s-a modificat ce am scris prima data , de doua ori chiar. Venind din delegatie de multe ori am vazut  grupuri de copii minori la 1-2 noaptea in fata salii de sport de la valea mare sau pe banci la chiosc acolo fumand si cu gramada de sticle de alcool. unde sunt parintii? Daca ar avea si altceva de facut nu ar sta acolo...

Back to topPage bottom

Nu cred ca ai facut bine sa ne pui pe toti in aceeasi oala. Nu toti suntem niste imputiti imbacsiti si nespalati,cum ziceai tu mai sus.Eu cred ca si tu ai crescut aici,si acum vai te-ai vazut prin alte tari,ai aflat si tu cum e viata afara,gata esti mare macho!Stiu ca in alta tara e alta viata,si in multe ai avut dreptate (ma refer la partea cu scoala,cu maghiarii si cu wc-urile) dar pe langa vorbele "bune", m-au deranjat multe.Si sa sti ca multi din cei enumerati de tine, nu sunt cum zici tu,ca vai doamne ei fac toate,ridica satu in flori si noi ne uitam la ei.Multi umbla dupa interesul lor.Fiecare trage la caciula lui.Ma leg si de partea cu sala de sport,chiosc si cei care petrec timpul pe acolo.Nu vad care ar fi problema,tu nu ai fost copil?nu ti-ai trait copilaria?Sa stii ca nu toti sunt alcolisti,fumatori,drogati,imbacsiti, mi se pare ceva normal sa isi petreaca timpul afara, in aer liber,nu toata ziua cu nasul in calculator sau televizor;aia nu mai e copilarie.Inca sunt multi care isi continua scoala,liceul, si chiar facultatea.Sunt multi care isi continua studiile deci rezulta ca nu toti suntem analfabeti care dau check-inuri in fundu curtii,eventual pe buda.Nu stiu la cine ai vazut tu poze cu olita plina cu rahat.Cat despre doctorita si scoala,nici mie nu mi se pare ok ce se intampla,dar asa e tot sistemul,in toata Romania deci nu cred numai la noi se intampla asa ceva.Educatia se ofera si de la parinti,conteaza foarte mult ce vad la ei.Eu sunt foarte multumit cum m-au crescut parintii si le multumesc pentru ce mi-au oferit.Aici multi ar avea de invatat.Sa iti trimiti copii la scoala nu este suficient.Copii au nevoie de mai multa atentie.
Avem canalizare,avem strazi asfaltate(chiar si in capatul satului pe unde circula numai o masina),dar sunt si strazi mai principale care stau intr-un pietris si niste gropi prin care iti este greu sa treci cand este vreme ploioasa.Acesta este un lucru care ma nemultumeste de multa vreme.Sa trecem mai departe."Multi nu trag apa pentru ca vai e scump",ma gandesc ca poate sunt si unele familii care poate nu au bani.Da,ai dreptate aici ca multi isi cheltuie banii pe bautura,dar sa nu exageram.
Avem un sat frumos,cu bune si rele,dar exista loc si de mai bine.Aceasta a fost parerea mea indiferent de ce crezi.

Back to topPage bottom

Eu ii propun d-lui moflea ca schimbarea care o doreste in comunitate sa o inceapa cu el si sa fie el primul care schimba ceva, sau cel care atrage oamenii in schimbare. Va urez succes. Este josnic sa spui despre ai tai lucruri urate, dar este inaltator sa ii ajuti.

Back to topPage bottom

Buna seara, nu am exagerat cu nimic din ce am zis. De asemenea nu am generalizat, sunt si oameni jos palaria si care fac cate ceva.. dar sunt putini!!!  2% !!!  se pot numara pe degetele de la o mana!  
  Daca un grup de 8-9 copii de 12-15 ani are stau la 2 noaptea in fata  salii de sport cu tigara  si berea  injurandu-se intre ei este ceva normal.. eu nu cred.
 Pai uite ca eu incerc sa iau atitudine, sa fac ceva, sa trag un semnal de alarma! Degeaba se  supara lumea , stiti bine ca  dreptate!

Last edited by moflea on 17.01.2014 - 23:32; edited 1 time in total 
Back to topPage bottom

MOFLEA tiai pus problema ca acei copii ce stau pina la 2 noaptea au parintii acasa?Poate au fost ABANDONATI de parinti pentru a le asigura un trai mai bun,plecind in strainatatesi lasand copii in grija bunicilor rudelor,lasindui LIBERI SA FACA CE VOR asa cum au vazut ei in strainatate,imi pun intrebare"cit tia luat sa scri comentariul de sus, o ora? doua ore?"sau cit ai stat pe buda ta legata la canalizare unde teai simtit confortabil? o vorba iti mai spun
                                           "RADE HARB DE OALA SPARTA"
este concluzia mea,nu pot scrie mai mult pentru ca mai am si alte treburi,nu sa fac bataturi in varful degetelor
si cind mai postezi in acest topic spune cine esti nu te ascunde in spatele unei porecle,fi barbat

a fost un drept la replica
 o seara placuta tuturor,si incercati sa vedeti si partea buna a lucrurilor

Last edited by iulian on 20.01.2014 - 23:11; edited 1 time in total 
Back to topPage bottom

iulian wrote: [View Post]
MOFLEA tiai pus problema ca acei copii ce stau pina la 2 noaptea au parintii acasa?Poate au fost ABANDONATI de parinti pentru a le asigura un trai mai bun,plecind in strainatatesi lasand copii in grija bunicilor rudelor,lasindui LIBERI SA FACA CE VOR asa cum au vazut ei in strainatate,imi pun intrebare"cit tia luat sa scri comentariul de sus, o ora? doua ore?"sau cit ai stat pe buda ta legata la canalizare unde teai simtit confortabil? o vorba iti mai spun
                                           "RADE HARB DE OALA SPARTA"
este concluzia mea,nu pot scrie mai mult pentru ca mai am si alte treburi,nu sa fac bataturi in varful degetelor
si cind mai postezi in acest topic spune cine esti nu te ascunde in spatele unei porecle,fi barbat

a fost un drept la replica
 o seara placuta tuturor,si incercati sa vedeti si partea buna a lucrurilor

imi cer scuze pentru raspunsul tarziu, sunt plecat in delegatie si abia acum am prins un moment liber..
 Iulian tu citesti ce scrii?  In tot ce ai povestit tu aici gasesti ceva normal?  parintii plecati in alte tari nu pleaca de bine ci incearca sa faca un viitor copiilor.. Putini reusesc, multi se despart si raman copii pe drumuri.
 Revenind la subiect : indiferent de motive NU este normal ca la 1-2 noaptea sa vezi copii si subliniez COPII de 12-13 ani adunati pe la colturi consumand alcool si fumand!! Nu este normal nici sa se fugareasca cu sabii sau cutite ca acu vre-o 2 saptamani si nici sa fure din magazine!! Intreaba-l pe copilul acela al sibestenilor care fugea in chiloti prin sat dupa ce a luat ceva bataie fiind prins la furat in magazin! Chiar o vanzatoare mi-a spus ce si cum cand am intrebat-o ce e cu ala de fuge in chiloti... Tot ce am zis eu a fost corect fie ca ii place fie ca nu. 90% din parinti sau adulti sunt inconstienti si delasatori!! puturosi si alcoolici. Sunt si exceptii dar fa media la nr de locuitori si ai sa vezi ca am dreptate.!

Back to topPage bottom

In mare parte cam ai si tu dreptate..
ps. de unde te-ai apucat si tu sa scrii..

Capture.jpg
Description:  
Filesize: 42.11 KB
Viewed: 4941 Time(s)

Capture.jpg

Back to topPage bottom

HideWas this topic useful?
Share this topic
blinkslist.com blogmarks.net co.mments.com del.icio.us digg.com newsvine.com facebook.com fark.com feedmelinks.com furl.net google.com linkagogo.com ma.gnolia.com meneame.net netscape.com reddit.com shadows.com simpy.com slashdot.org smarking.com spurl.net stumbleupon.com technorati.com favorites.live.com yahoo.com DIGG ITA Fai Informazione KiPapa Ok Notizie Segnalo Bookmark IT

Post new topic  Reply to topic  Page 1 of 1

Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None

Permissions List
You cannot post new topics
You cannot reply to topics
You cannot edit your posts
You cannot delete your posts
You cannot vote in polls
You cannot attach files
You can download files
You cannot post calendar events